EN TR

Isı Merkezlerinde Emniyet ve Verimlilik Koşulları Panelini Gerçekleştirdik

Isı Merkezlerinde Emniyet ve Verimlilik Koşulları Panelini Gerçekleştirdik

Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığından, Sn. İhsan Çakan, TTMD den Sn. Abdullah Bilgin, Termo Isı firmasından Cem Özdemir, Mimsan firmasından Hacı Ahmet İlhan beyin katılımıyla gerçekleşen panelimizde, moderatörlüğü başkanımız Cevat Akkaya yapmıştır. 

Isı merkezleri ve özellikle kazanlarla ilgili Periyodik Muayene, Bakım ve İşletme ye yönelik mevzuat eksikliği dile getirilmiş. Bu konuda KBSB olarak önerilerimiz ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Ürünülerin kullanım süresince periyodik muayene tabi tutulması gerekliliği kabul görürken, bu çalışmanın mutlaka, yetkin A tipi muayene kuruluşlarınca yapılması gerekliliği dile getirilmiştir. Yüksek rsik grubuna giren ve aynı zamanda enerji tüketiminde kilit rol oynayan cihazların, PERİYODİK Bakımlarının da bu kapsamda uygulanması gerektiği, ayrıca kazan operatörlerinin mutlaka MYK belgesine sahip kişiler olması gerekliliği paylaşılmıştır. 

Sn. Abdullah Bilgin, kazan dairelerinde verime etki eden unsurları tüm katılımcıların yüksek ilgisini çekecek şekilde anlatmış, büyük bir enerji tasarrufu yapma imkanımızın çok basit ve karmaşık olmayan çözümlerle ulaşılabilir olduğunu gözler önüne sermiştir.